صفحه اصلی / آموزش / اسمارت آبجکت در فتوشاپ Smart Object

اسمارت آبجکت در فتوشاپ Smart Object

اسمارت آبجکت در فتوشاپ Smart Object

با سلام و خسته نباشید. توفیقی نسیب بنده شد تا با یکی دیگر از مفاهیم فتوشاپ به نام Smart Object آشنا شویم.

اسمارت آبجکت یک نوع توانایی هست که مخصوص نرم افزار فتوشاپه، مبحث جدیدی هم نیست از قدیم در فتوشاپ بوده اما متاسفانه مورد کم لطفی قرار گرفته و استفاده محدودی از این قابلیت توانمند میشه، اما ما در این مطلب ما به موارد زیر اشاره خواهیم کرد:

– مفهوم اسمارت آبجکت

– چگونگی ساخت اسمارت آبجکت

– نگاهی کوتاه بر کاربرد های اسمارت آبجکت

قبل این مطلب حتما مطالب ابتدایی فتوشاپ را که تا اینجا درس دادیم مطالعه کنید: تاریخچه  فتوشاپ –   آشنایی با فتوشاپمفهوم لایه ها – مفهوم رزولوشنمفهوم ماسک 

 

اسمارت آبجکت چیست: آبجکت هوشمند در تعریف عامیانه نوعی فایل در فتوشاپ گفته میشه که انگار یک PSD یا یک فرمت Multi layer رو شما در دل یک فرمت دیگه دارید یعنی شما با استفاده از اسمارت آبجکت چندین لایه رو که دارای افکت های خاص خودشان هستند را میتوانید به یک لایه تبدیل کنید اما بر خلاف دستور مرج یا گروپ. در حالت مرج لایه تمام افکتاش در انتها از بین میره و به یک Flaten Image تبدیل میشه و در گروه هم باز لایه ها هستند اما داخل گروه هستند

اما در اسمارت آبجکت تمام لایه های شما به یک لایه تبدیل میشه ولی خاصیت های خودشون رو حفظ میکنند همه توی یک Document دیگری وجود دارند با فرمت PSB ولی توی پنل لایه ها حضور دارند و شما با یک دابل کلیک روی لایه ای که حاالت اسمارت آبجکت داره اون فایل در Document جداگانه باز میشه و میتونید رو لایه های درونیش ویرایش انجام بدید و با سیو اون فایل با Ctrl+S تنظیمات به طور موقت ذخیره و در فایل اولیه اجرا میشود.

حالا چطوری این کار رو انجام میدیم؟

اسمارت آبجکت در فتوشاپ Smart Object

هر چند تا لایه که میخواهیم درون یک لایه ی اسمارت آبجکت قرار بگیرد را انتخاب میکنیم و با راست کلیک و زدن گزینه Convert to Smart Object به صورت زیر:

اسمارت آبجکت در فتوشاپ Smart Object

آن سه لایه به یک لایه تبدیل میشود:

اسمارت آبجکت در فتوشاپ Smart Object

محدودیتی در تعداد لایه ها درون اسمارت آبجکت ها وجود نداره بعد از انجام تغییرات با سیو کردن سند اسمارت آبجکت تغییرات در سند اصلی اعمال میشود.

با دابل کلیک روی اسمارت آبچکت مورد نظر ممکن است پیغام زیر به نمایش درآید که به نوعی راهنمای استفاده از اسمارت آبجکت هست:

اسمارت آبجکت در فتوشاپ Smart Object

 

شاید از من بپرسید چه نیازی به اسمارت آبجکت هست زمانی که میشه لایه ها رو توی خود سند ویرایش کرد و افکت داد!؟ بله شما صحیح میفرمایید اما ما میتوانیم با تبدیل لایه به اسمارت آبجکت چندین بار به لایه مورد نظر افکت یا Blending بدیم و ذخیره کنیم و بعدا دوباره یه افکت دیگه و و و و … شما میتوانید به یک شیب Shadow پلکانی بزنید و سایه رو از اون حالت مصنوعی در بیارید.

آیا در سند فتوشاپ میشه به یک لایه دوبار یه افکت رو داد؟ مسلما نه، در اینجاست که اسمارت آبجکت ها اهمیت خودشو نشون میده

در درس های آینده بهتون یاد میدیم که چطوری میشه با استفاده از اسمارت آبجکت ها لایه های موازی را در فتوشاپ شبیه سازی کرد. ببینید ما در فتوشاپ چیزی به نام لایه موازی نداریم دو تا لایه کنار هم قرار نمیگیرند یعنی شما یه بافتی مثل بافت حصیر رو که از توی هم رد میشن رو توی فتوشاپ با لایه های عادی نمیشه ساخت اما شما میتوانید با تکنیک Cliping mask و smart Object اونو شبیه سازی کنید.

خوب شما از یک اسمارت آبجکت به هر تعداد که میخواهید کپی بگیرید، کافیه یکیشونو ویرایش کنید مثلا افکت Drop Shadow اضافه کنید و ذخیره کنید میبینید که تمام اسمارت آبجکت ها اون افکت رو به صورت هوشمند روشون اعمال شده! جالبه نه؟ جالب تر اینجاس که خوش با توجه به ابعاد شیپ اون افکت رو میده ….

اسمارت آبجکت در فتوشاپ Smart Object

 قابلیت دیگر و مهم اسمارت آبجکت ها در Resize کردن تصاویر هست. شما مواقعی نیاز دارید سایز تصویر رو کوچک کنید اما اگر درس های قبل راجب رزولوشن را مطالعه کرده باشید گفتیم که با این عمل تصویر دچار DISTORTION یا تخریب میشه، برای جلوگیری از این تخریب شما میتونید تصویر رو به اسمارت آبجکت تبدیل کنید و هر چقدر میخواید تصویر رو بزرگ یا کوچک کنید چون اصل تصویر داخل سند اسمارت آبجکت با سایز اصلی وجود داره! پس اسمارت آبجکت ها یکی از قابلیتشون اینه که سورس عکس رو حفظ میکنند.

چکیده مطالب: اسمارت آبجکت محتوا داخل خودش داره، محتواش ادیت بشه یه سیو کنید رو PSD اصلی همه ادیت میشن، اسمارت آبجکت ها به هم لینک هستند صدتا کپی از یه اسمارت آبجکت بگیرید رو همشون اون ادیته اعمال میشه، با استفاده از اسمارت آبجکت میشه چندین Blending Option یا Layer Style رو هم پیاده کنید.

آموزش بعدیمون در مورد مفهوم HSL  در فتوشاپ هست. مارو همراهی کنید که همه داشته هامون شما عزیزانید. موفق باشید

همچنین ببینید

naghshe khane www.designerz.ir

نقشه خوانی

 نقشه خوانی Best free WordPress theme

پاسخ دهید

مطالب پزشکی آموزش تصویری خیاطی