صفحه اصلی / آموزش / ماسک چیست؟ مفهوم علمی و کاربردهای آن در فتوشاپ

ماسک چیست؟ مفهوم علمی و کاربردهای آن در فتوشاپ

با سلامی دوباره  و عرض اردات خدمت شما بازدیدکنندگان گرامی با پستی دیگر در مورد فتوشاپ و معرفی قابلیت های عظیمش در خدمت شما هستیم. در این مطلب میخوانید:

– مغهوم علمی ماسک MASK

– چگونگی ساخت ماسک

– نگاهی کوتاه بر توانایی و کاربرد های ماسک

در پست های قبلی در مورد لایه ها و رزولوشن در فتوشاپ بحث کردیم و امروز در مورد کابرد های ماسک صحبت میکنیم و در درس آینده راجب اسمارت آبحکت Smart Object ها. با ما همراه باشید. برای بهتر و کامل تر شدن سایت  نظر فراموش نشه….

Mask از مفاهیم پایه در فتوشاپ است که در ایران تعریف های خیلی متنوعی را براش ارائه دادند و متاسفانه خیلی از یوزر ها از حفظ باهاش کار میکنند و فقط میدونند که این کار رو انجام میده !! در واقع ما باید بفهمیم ماسک اصلا یعنی چی؟ چرا پدید اومده! نباشه آیا ما به مشکل بر میخوریم؟ وقتی این رو  متوجه بشیم اونوقت میتونیم کارای بهتری رو ارائه بدیم.

اما اصلا لغت Mask از کجا اومده و به چه معناست در فتوشاپ؟ ماسک لایه ای است که قسمتی از تصویرمون رو میپوشونه

برای اینکه ما قسمتی از تصویر رو ماسک کنیم باید توسط ابزار های انتخاب قبلا اون قسمت به حالت انتخاب شده در اومده باشه! اینم بگم لایه ای که Lock باشه قابلیت ماسک رو نخواهد داشت.

ماسک چیست؟ مفهوم علمی و کاربردهای آن در فتوشاپ

همونطور که میبینید بعد انتخاب جایی ار تصویر که میخواهیم ماسک روش اعمال بشه در طریق منوی Layer قسمت Layer Mask ماسک دلخواهمونو از بین گزینه ها اعمال میکنیم.

Reveal all: تمام ماسک هارو برمیگردونه 

Hide all: تمام صفحه رو ماسک و مخفی میکنه

Reveal selection: فقط قسمت انتخاب شده رو ماسک میکنه یعنی قسمت داخل فضای انتخاب شده نشون داده بشه قسمت بیرونی مخفی

Hide Selection: برعکس گزینه بالا. قسمت داخل فضای انتخاب شده را مخفی میکنه قسمت بیرونی رو نشون میده

From transparency: یک ماسک خالی کامل ایجاد میکنه رو تصویر

 

به روش دیگر هم میشه ماسک ها رو اضافه کرد و اونم آیکن های تغبیه شده در پالت لایه ها است که بعد از انتخاب قسمتی که میخوایم ماسک بشه روی دکمه Add layer mask کلیک میکنیم. تصویر زیر. پیش فرض ماسک در این عمل Show selecction هست البته میتوان با کلیک روی لایه ماسک نوع اون رو با اعمال گزینه های Substract mask from selection و intersect mask from selection تغییر داد.

ماسک چیست؟ مفهوم علمی و کاربردهای آن در فتوشاپ

 

با اعمال مقادیر بالا در کنار لایه مورد نظر در پالت Layer لایه ماسک ایجاد میشه و به ما میگه که کدوم قسمت لایه اصلی ماسک شده

دقت کنید که رنگ سفید قسمتی هست که Reveal هست یعنی شما میتونید اون رو ببینید و رنگ سیاه قسمت های مخفی و پوشیده شده رو نشان میدهد

ماسک چیست؟ مفهوم علمی و کاربردهای آن در فتوشاپ

اگر دقت کرده باشید مابین لایه و ماسکش یه دونه لینک وجود داره که میشه با انتخاب ابزار MOVE تصویر رو جابه جا کرد حتی شما میتونید با برداشتن گزینه لینک و کلیک روی لایه یا ماسک رو هم جابه جا کنید.

 

معایب و مزایای ماسک در فتوشاپ:

– ماسک ها editable هست یعنی قابلیت ویرایش دارد

– از مزایای دیگر ماسک کردن میشه به حفظ لایه سورس یا مبدا اشاره کرد یعنی شما میتونید بجای حذف قسمت های اضافی لایه اونها رو با ماسک بپوشونید که دیده نشن و بعدا اگر لازم بود دوباره رووش کار کنید ولی با حذف کردن قسمت های اضافی امکان ویرایش اون قسمت ها سلب میشود.

اما از معایب آن میتوان به حجم بیشتر فایل PSD یا PSB در صورت ازدیاد استفاده از ماسک ها اشاره کرد شما وقتی از ماسک های زیادی حالا چه وکتور ماسک و چه Layer mask استفاده میکنید حجم فایل حیلی بالا میرود. البته اگه سخت افزارتون ایده ال باشه این مورد مشکلی بوجود نمیاره!

 

فعال و غیر فعال کردن ماسک

ماسک چیست؟ مفهوم علمی و کاربردهای آن در فتوشاپ

شما هر زمان میتونید با کلیک روی ماسک در پالت layer و زدن گزینه Disable layer mask اون رو غیر فعال کنید و یا Enable کنید

 

شما میتونید مقادیر و تنظیمات ماسکی که اعمال کردید مثل density یا میزان اقر گذاری ماسک و feather را از طریق پالت خصوصیات ماسک تغییر بدید همانند شکل زیر

ماسک چیست؟ مفهوم علمی و کاربردهای آن در فتوشاپ

 

شما با استفاده از ماسک کارهای سیار زیادی میتونید انجام بدید این مبحث Layer mask هست ما در فتوشاپ ماسک دیگری هم داریم به نام Vector mask که در درس های آینده آموزش داده میشود و مقوله های داریم به نام Quick mask که به سراغ اونم خواهیم رفت…

ما به یک لایه ماسکی که از قبل ایجاد کردیم نمیتونیم ماسک دیگری بدیم مگر اینکه از خانواده Vector mask باشه.

 

ویرایش ماسک در فتوشاپ

فتوشاپ در همه زمینه ها دست کاربرانشو باز گذاشته شما اگر از ماسکی که اعمال کردید ناراضی هستید به راحتی میتونید اونوو ویرایش کنید روال کار به این صورته که اول باید در پالت لایه ها ماسک مد نظر را انتخاب کنیم، با انتخاب آن بلافاصله رنگ Bacground فتوشاپ مشکی و رنگ foreground به رنگ سفید تغییر میکنه. 

یه براش مناسب انتخاب کنید و با استفاده از رنگ سفید و مشکی روی لایه ماسک رو نقاشی کنید میبینید که رنگ مشکی لایه زیرین رو میپوشونه و ماسک میده و رنگ سفید ماسک رو بر میداره.

ماسک چیست؟ مفهوم علمی و کاربردهای آن در فتوشاپ

 

 

در مطلب بعدی چند تمرین در مورد ماسک ها با همدیگه انجام خواهیم داد و بعد میریم سراغ آموزش مبحث جالب Smart Object ها

با ما همراه باشید. متشکر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین ببینید

naghshe khane www.designerz.ir

نقشه خوانی

 نقشه خوانی Best free WordPress theme

2 دیدگاه

  1. خیلی عالیییه دستتون درد نکنه . ممنون

پاسخ دهید

مطالب پزشکی آموزش تصویری خیاطی