صفحه اصلی / آموزش / مفهوم رزولوشن در فتوشاپ Resolution

مفهوم رزولوشن در فتوشاپ Resolution

با نام خدا

رزولوشن و DPI که از بنیادیترین مفاهیم فتوشاپ و دنیای گرافیک پیکسلیه، چیه؟ از کجا اومده؟ 

در محیط فتوشاپ ما یه مقوله ای داریم به نام پیکسل، فتوشاپ نرم افزاری بیس پسکسلی است یعنی بر پایه پیکسل ها تشکیل شده و کار میکنه. رزولوشن که میشه همون ساختار پیکسلی یک تصویر مهمترین بحث در فتوشاپ است! چرا که اگه شما رزولوشن خوبی رو تنظیم نکنید به خروجی خوبی دست پیدا نخواهید کرد، اگر قواعد تبدیل رزولوشن رو رعایت نکنید کیفیت عکس نابود و یه عکس خیلی خوب رو به عکس خیلی بد تبدیل خواهید کرد!

 در جلسه قبل لایه ها رو توضیح دادیم و اما در این جلسه: پیکسل چی هست و از کجا اومده؟

مفهوم رزولوشن در فتوشاپ Resolution

 پیکسل مختص دنیای دیجیتال است و پیکسل از زمانی اومد که تلوزیون های لامپی وارد بازار شدند و مفهوم رزولوشن و DPI رو برای بیننده ایجاد کردند… برای مثال تلوزیون های شهری رو شاید از نزدیک دیده باشید کیفیت تصویر پایینی دارند وقتی میری نزدیکشون یک سری لامپ گرد و قلمبه توشون میبینید خوب هر کدوم از لامپ ها یک LED هستش که از سه رنگ RGB تشکیل شده که با استفاده از این رنگ ها و لامپ ها در کنار همدیگر تصویر تشکیل میشه، هر کدام از اون لامپها یک پیکسله! و مثالی دیگه اینکه شما کیبورد رو نظر بگیرید دکمه ها در کنار هم تشکیل صفحه کلید رو دادند! در تصویر هم به همین شکله نقاط ریزی که پیکسل نامیده میشه در کنار هم با رنگ های مختلف تشکیل یک عکس واحد رو میدن.

هر چه تعداد این پیکسل ها بیشتر باشه تصویر کیفیت بیشتری داره اما نه به صورت یک قانون ۱۰۰ درصدی اگر در یک تصویری N پیکسل داریم اینو کردیم N+1 کیفیت تصوییرمون بهتر بشه! نه اینطوری نیست یک سری فرمول و قواعد داره برای تبدیل های پیکسلی. 

مفهوم رزولوشن در فتوشاپ Resolution

یه تصویر رو در فتوشاپ باز کنید روش Zoom کنید با زوم بالا شما میتونید پیکسل های تشکیل دهنده اون تصویر رو ببینید هر چه این پیکسل ها در سورس یعنی موقع گرفتن تصویر با دروربین بیشتر باشه کیفیت تصویر خروجی هم به مراتب بالاتر هست 

 

در فتوشاپ ما چطوری با رزولوشن کار کنیم؟ اصلا از کجا بفهمیم چند مگا پیکسلی هست؟ رزولوشن اون چقدره؟  و اگر تبدیلش کنیم به واحد دیگر باید چه کار کنیم؟

برای دیدن رزولوشن یک عکس از منوی Image به Image size میریم:

مفهوم رزولوشن در فتوشاپ Resolution

 این پنجره از دو قسمت مهم تشکیل شده: 

۱- pixel dimensions: ایعاد پیکسلی سند من

۲- Document size: ابعاد متریک سند

در تصویر بالا مشاهده میکنید که عکس من ۷۲ هست و روبروش نوشته Pixel/Inch. خوب این Pixel/Inch به چه معناست؟

یعنی اگه من بیام  با ابزار Ruller یک اینچ از تصویر رو مشخص کنم به صورت سطری، ۷۲ عدد مربع پیکسلی وجود داره! یعنی در هر اینچ از تصویر من ۷۲ پیکسل وجود داره. به صورت زیر:

مفهوم رزولوشن در فتوشاپ Resolution

 

حالا چطوری حساب کنیم این در کل تصویر چقدر هست؟  یا تصویر چند مگاپیکسلیه؟ 

خوب با توجه به پنجره Image size میبینیم که ۳۵ اینچ در ۲۲ اینچ طول و عرض تصویر منه که مساحتش میشه ۷۷۰ اینچ مربع. خوب الان باید ۷۲ Pixel/Inch رو هم به پیکسل در اینچ  مربع تبدیل کنیم که خیلی ساده ضربدر خودش میشه ۷۲*۷۲=۵۱۸۴  یعنی هر اینچ مربع تصویر من دارای ۵۱۸۴ پیکسل هست. خیلی ساده این عدد رو ضربدر مساحت تصویرم بکنم نتیجه میشه 3991680

خوب مشاهده میکنید که تصویر من ۳٫۹ یا نزدیک ۴ مگا پیکسله.

به روش دیگه ما اگر تعداد پیکسل های عرض و طول رو به هم ضرب کنیم باز هم همین عدد رو داریم: 3991680= 1584*2520

اگر من بیام مقدار رزولوشن را از ۷۳ به مثلا ۱۵۰ تغییر بدم تعداد پیکسل های طول و عرضم افزایش پیدا میکنه به این شکل:

مفهوم رزولوشن در فتوشاپ Resolution

همونطور که مشاهده فرمودید Pixel dimensions تغییر کرد اما ابعاد متریک نه! چرا؟ چون تعداد پیکسل هام در اینچ رو زیاد کردم. خوب این یعنی دقیقا 2730 پیکسل در طول  و 1716 در عرض اضافه آوردم! 

با این عمل من به ابعاد تصویر قبلیم ۱۷۱۶*۲۷۳۰ پیکسل اضافه کردم، سوال اینجاست که حالا فتوشاپ اینو با چی پر کنه؟ نکته مهم در دنیای رزولوشن اینه! فتوشاپ مجبوره این پیکسل های خالی که ایجاد شده رو یه جوری پر کنه که میاد با استفاده از قوانین Resampe Image این کار رو انجام میده اما اما اماااااااااا این پر کردن میتونه  در صورت غیر اصولی انجام شدنش  معایبی رو هم داشته باشه که از نمونه هاش میشه به ایجاد DISTORTION در عکس و   پیکسل پیکسل شدن تصویر و ایجاد محوی یا ماتی در تصویراشاره کرد

برای اینکه رزولوشن این تصویر را به ۱۵۰ تغییر بدم به همون اندازه باید سایز ها را پایین تر بیارم ، یعنی Document size را از طول Document کم کنم. چجوری؟

خوب مسلما میدونید که با افزایش رزولوشن Pixel Dimensions سند هم افزایش پیدا میکنه ما برای رسوندن تصویر به حالت تعادل باید Document size رو عددی تعیین کنیم که  Pixel Dimensions ما تغییر نکنه! به صورت: 

مفهوم رزولوشن در فتوشاپ Resolution

 میبینید که برای اینکه رزولوشن تصویر رو از ۷۲ به ۱۵۰ تغییر بدیم باید طول تصویر به ۱۶٫۸ و عرض اون هم به ۱۰٫۵۶ کاهش پیدا کنه که چی؟ که اون ۳٫۹ مگا پیکسل در تصویر من حفظ بشه. اگر این کار رو نکنیم در بهترین شرایط هم DISTORTION خواهیم داشت.

 خوب این بود مفهوم رزولوشن در فتوشاپ که از آموزه های استاد گرامی بهمن رئوفی در تدوین این سند استفاده شده است، در جلسه بعد مفهوم مهم Resalmpe Image رو به صورت مفصل توضیح خواهیم داد

به امید موفقیت شما عزیزان

 

همچنین ببینید

naghshe khane www.designerz.ir

نقشه خوانی

 نقشه خوانی Best free WordPress theme

2 دیدگاه

  1. آموزش آقای بهمن رئوفی رو به صورت متن درآوردید !
    به هر حال زحمت کشیدید.

پاسخ دهید

مطالب پزشکی آموزش تصویری خیاطی